Огляд:
Жорстоке поводження з дітьми - це вчинення дій, що завдають шкоди дітям, таких як нехтування, фізичне, сексуальне або емоційне насильство, а також нездатність забезпечити необхідну медичну допомогу та безпечне середовище. Наведені випадки називаються негативним дитячим досвідом (ACEs). Негативний дитячий досвід - це травматичні події, які відбуваються в дитинстві та значно впливають на фізичне, емоційне та психічне здоров'я людини впродовж усього її життя (підвищений ризик до розвитку психічних захворювань, різноманітних хронічних та інфекційних захворювань тощо).
Жорстоке поводження з дітьми - проблема громадського здоров'я досить значних масштабів.
У всьому світі кожна друга дитина віком від 2 до 17 років зазнає тієї чи іншої форми насильства.
Щороку в США приблизно 650 000 дітей стають жертвами жорстокого поводження, приблизно 80% з яких відчувають зверхність.
Програми із запобігання та втручань спрямовані на поліпшення дитячо-батьківських стосунків і підтримку батьків. Поведінкові втручання допомагають запобігти жорстокому поводженню з дітьми, зосередившись на поліпшенні взаємин між батьками та дітьми, безпеці вдома, і турботі про здоров'я дітей, а також проведенні запланованого навчання та покращення освітніх нормативів.
Крім того, у більшості штатів і країн діють засновані на фактичних даних програми відвідування вдома, в основі яких лежить поведінковий підхід, який сфокусований на навчанні батьків навичкам, необхідним для попередження жорстокого поводження з дітьми.
Висновок:
Прикладний аналіз поведінки допомагає запобігти жорстокому поводженню з дітьми;
поведінкова терапія спрямована на поліпшення взаємодії між батьками і дітьми, безпеки вдома, турботу про здоров'я дітей.
Втручання передбачає поширення норм і правил поводження з дітьми. Для цього поведінкові фахівці приходять додому до родин, навчають батьків навичкам, необхідним для попередження жорстокого поводження з дітьми.
(BACB, n.d.; CDC, n.d.; Guastaferro & Lutzker, 2022; WHO, 2020)
Переклад: Ольга Дехтяр